Vaikų ligų klinika

Vilniaus Universitetas Medicinos fakultetas

Vaikų intensyvios terapijos ir anesteziologijos centras

(VšĮ Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje)
Adresas: Santariškių g. 7, 08661, Vilnius
Telefonas: (8 5) 2 492 407, (8 5) 272 05 71
Direktorė: doc. dr. Virginija Žilinskaitė
El. paštas: virginija.zilinskaite@vuvl.lt

Apie centrą
Vaikų intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centre veikia 12 lovų Vaikų intensyviosios terapijos skyrius (VITS) su skubiosios pagalbos konsultaciniu transportavimo padaliniu, Vaikų anesteziologijos skyrius (VAS) ir Vaikų skausmo klinika.

VITS sudaro 2 poskyriai, čia gydomi vaikai nuo 1 mėnesio iki 18 metų amžiaus.

Pirmame 6 lovų Vaikų intensyviosios terapijos (VIT) poskyryje gydomi sunkias traumas patyrę vaikai, pacientai po sudėtingų operacijų ar ištikus kritinei organizmo būklei, kai gyvybei palaikyti ir ligai gydyti reikia sudėtingų, neretai aparatinių gydymo metodų.

Antrame 6 lovų VIT poskyryje gydomi ūmiomis komplikuotomis terapinėmis infekcinėmis ir neinfekcinėmis ligomis bei sunkiomis onkohematologinėmis ligomis sergantys pacientai.

Skyrius aprūpintas šiuolaikine medicinos įranga, kurios reikia saugiam nuolatiniam šių pacientų stebėjimui, savalaikei diagnostikai ir gydymui. Per metus skyriuje gydoma (gyvybė gelbstima) daugiau nei 1700 sunkiai sergančių ar nelaimės ištiktų vaikų.

VITS vyresn. gydytojo Valerijaus Karmanovo iniciatyva dar 1986 m.pradėtos taikyti kraujo valymo ir inkstų pakaitinės terapijos procedūros. Šio centro gydytojai pirmieji Lietuvoje atliko vaikams hemodializės, peritoninės aparatinės dializės, venoveninės hemofiltracijos procedūras ir pirmieji Baltijos šalyse pritaikė šiuolaikinę metodiką sepsiui gydyti – inkstų pakaitinę terapiją su kraujo plazmos valymu (CPFA). Šiuo metu VITS visą parą atliekamos inkstų pakaitinės terapijos ir kraujo valymo procedūros dėl ūminio inkstų funkcijos nepakankamumo, komplikuotų apsinuodijimų, ūminio kepenų funkcijos nepakankamumo, sepsio, komplikuotų neurologinių ir kitų ligų.

Šiame centre nuo 2011 m. funkcionuoja pirma Lietuvoje sunkių vaikų traumų registravimo sistema, kurią įdiegti padėjo Norvegijos Oslo universitetinės ligoninės specialistai.

Skubiosios pagalbos konsultacinio transportavimo tarnyba konsultuoja kitų ligoninių gydytojus dėl sunkios vaikų būklės ir saugiai, kvalifikuotai perveža pacientus iš Vilniaus krašto, Alytaus ir Utenos ligoninių į Vaikų ligoninę.

Savarankiška vaikų anesteziologijos tarnyba įkurta 1978 m., kai naujame Vaikų chirurgijos centre buvo atlikta pirmoji operacija. Šiuo metu operacijos atliekamos septyniose renovuotose, europinius ir tarptautinius standartus atitinkančiose operacinėse, kuriose instaliuota šiuolaikiška medicinos aparatūra ir technika, garantuojanti operuojamų ligonių saugumą, veikia operacinių oro valymo sistema ir kitos būtinos saugos sistemos.

Operuojamų ir nuskausminamų ligonių amžius – nuo 1 dienos iki 18 metų. Skyriuje funkcionuoja poanestezinės priežiūros palata, kurioje 24 val. stebimi ligoniai po operacijų, kol jų būklė visiškai stabilizuojasi. Skausmingos procedūros ir tyrimai daromi gerai įrengtuose procedūriniuose kabinetuose. Be operacinių įvairiuose ligoninės skyriuose yra dar 11 vietų, kuriose atliekamos bendrosios anestezijos vaikams nemalonių ir skausmingų procedūrų metu.

Nuo 2014-10-01 pirmą kartą Lietuvoje buvo įkurta vaikų skausmo klinika, dirbanti daugiadiscipliniu modeliu, kurios tikslas padėti vaikams, kenčiantiems įvairaus pobūdžio skausmus, kontroliuojant jų patiriamą skausmą, pagerinti jų gyvenimo kokybę, grąžinti į buvusį visavertį gyvenimą.2015m šioje klinikoje taip pat pradėtos teikti paliatyviosios pagalbos paslaugos vaikams su dėl įvairių priežasčių sutrikusia kvėpavimo funkcija, kuriems reikalinga ilgalaikė plaučių ventiliacija.

Centre dirba gydytojai anesteziologai-reanimatologai, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos, gydytojai rezidentai ir kiti darbuotojai, teikiamos anestezijos paslaugos chirurgijos, ortopedijos, urologijos, akių, otorinolaringologijos, neurochirurgijos profilio stacionaro ir dienos chirurgijos ligoniams bei įvairiausioms diagnostinėms procedūroms. Vaikų anesteziologijos skyriaus gydytojai medicininėje praktikoje taiko moderniausias ir saugiausias bendrosios ir regioninės nejautros metodikas, ypač tinkamas vaikams, skiria naujausius medikamentus. Per metus padaroma per 9000 anestezijų, iš jų daugiau nei 6000 operacijoms nuskausminti ir apie 3000 įvairioms diagnostinėms ir gydymosioms procedūroms saugiai ir neskausmingai atlikti.

Labai didelę įtaką ligoninės gydytojų anesteziologų-reanimatologų, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojų, operacinės slaugytojų profesiniam tobulėjimui turi tiesioginis bendravimas su užsienio šalių medikais, kurie pastaruoju metu dažnai lankosi ir dirba Vaikų ligoninės Vaikų chirurgijos centre. 1993 m. ligoninėje lankėsi prof. Martin J. Dunn vadovaujama medikų komanda iš Bostono, kurią sudarė chirurgai (veido-burnos-žandikaulio ir plastinės chirurgijos specialistai), anesteziologai ir operacinės slaugytojos.

Centro padaliniuose mokomi medicinos studentai, vykdomos rezidentūros podiplominių studijų programos (vaikų ligų ir vaikų intensyviosios terapijos gydytojo, vaikų chirurgo, anesteziologo- reanimatologo), vyksta gydytojų anesteziologų-reanimatologų ir įvairių specialybių vaikų gydytojų tobulinimo kursai vaikų anestezijos, intensyviosios terapijos ir skubiosios pagalbos vaikams klausimais.

Centro gydytojai ir slaugytojos nuolat tobulina savo profesinius įgūdžius įvairiuose medicinos mokslo institutuose, mokslinėse konferencijose, suvažiavimuose, aktyviai dalyvauja Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos (LARD) ir vaikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos gydytojų draugijos veikloje, yra Europos vaikų anesteziologų asociacijų federacijos nariai, Europos anesteziologų ir Europos intensyviosios terapijos draugijų nariai.

Centro plėtojamos mokslinio darbo kryptys – vaikų politraumos, sunkus sepsis ir sepsinis šokas, inkstų pakaitinė terapija ir ekstrakorporinė detoksikacija, vaikų anestezijos komplikacijos.

Personalas
Vaikų intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro direktorė – doc. dr. Virginija Žilinskaitė, tel. (8 5) 2 492 407, el.p.virginija.zilinskaite@vuvl.lt

Vaikų intensyviosios terapijos skyriaus vedėja – gydytoja anesteziologė reanimatologė ir vaikų intensyviosios terapijos gydytojaVilmanta Burokienė, tel. (5) 272 05 74, el.p. vilmanta.burokiene@vuvl.lt

II vaikų intensyviosios terapijos poskyrio vyresn. gydytojas – gydytojas anesteziologas-reanimatologas Henrikas Šimkus, tel. (8 5) 2 720 277, el.p. vytautas.zubka@vuvl.lt

Vaikų anesteziologijos skyriaus vedėjas – gydytojas anesteziologas-reanimatologas Vidūnas Daugelavičius, tel. (8 5) 2 374 610, el.p. vidunas.daugelavicius@vuvl.lt

Vaikų skausmo ir paliatyviosios medicinos klinikos vyresn. gydytoja – gydytoja anesteziologė – reanimatologė Danguolė Ruževičienė, tel.  86 26 67288, el. p. danguole.ruzeviciene@vuvl.lt

Vaikų intensyviosios terapijos ir anesteziologijos centro administratorė Olga Siliukienė, tel. 86 52 54587, el. p. olga.siliukiene@santa.lt

Skubiosios pagalbos konsultacijų telefonas sveikatos priežiūros įstaigoms (8 5) 272 0574 ir mob. tel. 8 655 08790

Antaujinta: 2017-10-26

 

Vaikų ligoninė Facultas Medicinae Universitas Vilnensis Vilniaus Universitetas Universitas Vilnensis