Vaikų ligų klinika

Vilniaus Universitetas Medicinos fakultetas

Neonatologijos centras

1975 m. Vilniaus respublikinėje vaikų ligoninėje (Vytauto g. 15) buvo įkurti du naujagimių patologijos skyriai. Persikėlus į Santariškėse esančią Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, 1979 m. pradėjo veikti 3 naujagimių gydymo ir slaugos skyriai bei naujagimių intensyviosios terapijos poskyris. Neonatologijos klinika (dabar Neonatologijos centras) įkurta 1991 m. Pirmuoju Neonatologijos klinikos vadovu buvo prof. habil. dr. Vytautas Basys. Nuo 2003 m. kovo mėn. 31 d. Neonatologijos centrui vadovauja VU Medicinos fakulteto prof. dr. Nijolė Drazdienė.

Neonatologai aktyviai dalyvauja Lietuvos pediatrų draugijos, Lietuvos vaikų kardiologų draugijos, Neonatologijos asociacijos, Vokietijos Baltijos gydytojų asociacijos veikloje, taip pat kuria, tobulina ir įgyvendina Sveikatos apsaugos ministerijos Perinatologijos bei Valstybinės Motinos ir vaiko sveikatos programos nuostatas Lietuvoje, dalyvauja Šveicarijos Vyriausybės paramos Lietuvos neonatologijai programoje.

Pasiekta gerų rezultatų mažinant perinatalinį, naujagimių ir kūdikių mirtingumą, neįgalumą nuo vaikystės.

Struktūra

1.Išnešiotų naujagimių skyrius – 25 lovos
2. Neišnešiotų naujagimių skyrius – 25 lovos
3. Naujagimių intensyviosios terapijos skyrius (9 lovos) ir skubios konsultacinės pagalbos poskyris

Naujagimių specializuotos ambulatorinės konsultacijos ir didelės rizikos naujagimių tolesnės raidos vertinimas atliekamas Vaikų konsultacijų poliklinikos Naujagimių ambulatorinių konsultacijų poskyryje.

Paslaugos

* Teikiamos naujagimių intensyviosios terapijos antrinio ir tretinio lygio paslaugos, neonatologijos antrinio ir tretinio lygio stacionarinės bei ambulatorinės paslaugos, taikomi mokslo įrodymais pagrįsti tyrimo ir gydymo metodai, naujagimiui ir šeimai palankios ligoninės principai.
* Ištyrimui ir specializuotam gydymui pervežami sergantys ir labai maži neišnešioti naujagimiai iš Vilniaus perinatologijos centrui priklausančių gimdymo stacionarų: Vilniaus, Panevėžio, Utenos, Ukmergės ir kitų Lietuvos ligoninių.
* Gydomi naujagimiai su įgimtomis raidos ydomis, kuriems reikia skubios chirurginės pagalbos, sudėtingų diagnostikos ir gydymo metodų.
* Neišnešiotų naujagimių retinopatijai gydyti taikomi šiuolaikiniai chirurginiai gydymo metodai.
* Naujagimius perveža speciali pervežimo brigada – gydytojas neonatologas ir slaugytoja. Modernų, specialiai įrengtą automobilį naujagimiams pervežti ligoninė įsigijo už Lietuvos žmonių suaukotus pinigus per 2006 m. LNK „Gerumo dienos“ akciją.
* Gydomi ir konsultuojami naujagimiai, atvykę iš namų pediatro ar šeimos gydytojo siuntimu.
* Vertinama didelės rizikos sunkiai sirgusių bei neišnešiotų naujagimių raida, atliekama kompleksinė sveikatos patikra, ankstyvoji raidos sutrikimų diagnostika.
* Teikiama skubi pagalba kritinių naujagimių būklių atvejais.
* Atliekami visi reikalingi tyrimai: laboratoriniai, ultragarsiniai, radiologiniai, endoskopiniai, kompiuterinė tomografija, atrankinė klausos patikra.
* Atliekama imunoprofilaktika sunkių respiracinio sincitijaus viruso infekcijų atvejais.
* Konsultuoja patyrę aukštos kvalifikacijos neonatologai, neurologai, oftalmologai, kardiologai, vaiko raidos ir kiti specialistai.
* Bendrų centro darbuotojų vizitacijų ir konsiliumų metu gydytojai neonatologai, esant reikalui, kartu su Pediatrijos centro specialistais, vaikų kardiologais, vaikų chirurgais, genetikais aptaria naujagimio sveikatos problemas, įvertina augimo ir raidos ypatybes, numato ir taiko tinkamus naujagimio tyrimo, gydymo ir priežiūros metodus.

Neonatologijos centro durys atviros kiekvienam Lietuvos naujagimiui ir jo tėvams bet kuriuo paros metu.

Mokslo ir mokymo veikla

Neonatologijos centro mokslinių tyrinėjimų kryptis – vaisiaus ir naujagimių kardiologija, naujagimių intensyvioji terapija, naujagimių antropometriniai tyrimai, didelės rizikos naujagimių raidos ypatybių analizė, perinatalinio mirtingumo priežasčių tyrimai, tausojančios slaugos įtaka sergančių neišnešiotų naujagimių sveikatai ir kt.

Neonatologijos centre dirba trys mokslo daktarai. Prof. Nijolė Drazdienė yra apgynusi daktaro disertaciją „Naujagimio širdies veiklos adaptacija“ (1994), dr. Arūnas Liubšys – „Maitinimas pro zondą naujagimių intensyviojoje terapijoje“ (1987), doc. dr. Ramunė Vankevičienė –„Vaisiaus širdies ultragarsiniai parametrai normoje ir patologijos metu“ (2002).

Neonatologijos centro darbuotojai nuolat kelia savo profesinę kvalifikaciją, dalyvauja ir skaito mokslinius pranešimus tarptautinėse ir Lietuvos mokslinėse konferencijose, organizuoja jas, publikuoja straipsnius pripažintuose mokslo leidiniuose, bendradarbiauja su JAV, Vokietijos, Švedijos, Danijos, Slovėnijos, Izraelio ir kitų šalių kolegomis.

Neonatologijos centre mokosi VU Medicinos fakulteto studentai. Teorinių žinių ir praktinių įgūdžių įgyja gydytojai rezidentai ir internai. Mokosi Vilniaus kolegijos sveikatos priežiūros fakulteto klausytojai. Savo profesinę kvalifikaciją kelia gydytojai neonatologai, vaikų ligų ir šeimos gydytojai, vaikų slaugytojos. Savo profesines žinias tobulina, organizacinę patirtį perima kolegos iš Afganistano, Kazachstano, Moldovos ir kitų šalių.

Personalas

Neonatologijos centro vadovas – dr. Arūnas Liubšys

Vyresn. gydytoja – gydytoja vaikų kardiologė doc. dr. Ramunė Vankevičienė
Gydytoja konsultantė – prof. dr. Nijolė Drazdienė

Vaikų ligoninė Facultas Medicinae Universitas Vilnensis Vilniaus Universitetas Universitas Vilnensis